Haber

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Moğolistan Başbakanı Oyun-Erdene’yi Beyaz Saray’da kabul etti

YENİ ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrain Oyun-Erdene’yi Beyaz Saray’da ağırladı.

İkili görüşme öncesi basın toplantısı düzenledi.

Moğolistan’ın 30 yılı aşkın süredir “Hint-Pasifik’te sağlam bir demokrasi ve dost” olduğunu belirten Harris, ABD ile Moğolistan arasındaki ortaklığın bölgenin istikrarına ve refahına katkı sağladığını kaydetti.

Harris yaptığı konuşmada Hint-Pasifik’e verdikleri öneme değinerek, ABD Başkanı Joe Biden ile göreve başladıkları andan itibaren savunma ve caydırıcılık taahhütlerini ve ABD’nin bölgedeki güvenlik varlığını güçlendirmeyi amaç edindiklerini söyledi. .

Bu bağlamda Harris, küresel zorluklar karşısında Moğolistan ile ortaklıklarını geliştirmeyi hedeflediklerini, uzay ve ekonomik işbirliklerini güçlendireceklerini ifade etti.

Harris ayrıca ABD ile Moğolistan’ın ortasında direkt uçuşlara izin verecek bir açık hava anlaşması imzalayacaklarını duyurdu.

“Yeni bir dönemin başlangıcı”

Luvsannamsrain ayrıca yapacakları toplantılarda uzay, yapay zeka, iklim değişikliği ve jeopolitik sorunları ele alacaklarını belirterek, ekonomi alanında planlanan işbirliklerini anlattı.

Moğolistan’ın ekonomisinin büyük ölçüde madenciliğe bağlı olduğunu söyleyen Luvsannamsrain, bakır alanında büyük potansiyele sahip olduklarına dikkat çekti.

Luvsannamsrain, “Umarım tarih, bu haftaki ziyaretimi dostluğumuz ve stratejik ortaklığımız için yeni bir dönemin başlangıcı olarak kaydeder.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu