Haber

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti

YENİ ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i ağırladı.

ABD’ye resmi ziyarette bulunan Stoltenberg ile Beyaz Saray’da bir araya gelen Biden, NATO’daki liderliği için Stoltenberg’e teşekkür etti.

Biden, NATO müttefiklerinin her zamankinden daha birlik olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu iddiada yanıldığını söyledi.

Finlandiya’nın NATO üyesi olduğunu hatırlatan Biden, İsveç’in çok kısa sürede İttifak üyesi olmasını umduklarını söyledi.

ABD’nin, tüm müttefiklere toplu savunma taahhüdü veren NATO’nun 5. Maddesine güçlü bir şekilde bağlı olduğunu vurgulayan Biden, Japonya ve Güney Kore gibi Hint-Pasifik ülkelerinin Avrupa’daki savaş çabalarına katkısına değindi.

Biden, dün diş tedavisi nedeniyle görüşmelerini ertelediği için Stoltenberg’den de özür diledi.

“Ukraynalılar ilerleme kaydediyor”

Stoltenberg, bugün Ukrayna’ya açıklanan askeri yardım paketi için ABD’ye teşekkür etti. Ukraynalıların Rusya’ya karşı başlattığı karşı saldırıya değinen Stoltenberg, Ukraynalıların bu konuda “ilerleme kaydettiğini” söyledi.

“Ukraynalılar ne kadar çok toprak kurtarabilirse, elleri müzakere masasında o kadar güçlü olacak.” Stoltenberg, Rusya’nın savaşı kazanması durumunda “otoriter” ülkeleri askeri güçle istediklerini elde etmeye teşvik edeceğini söyledi.

Stoltenberg, “İttifakın tam teşekküllü bir üyesi olarak İsveç’i yakında karşılamayı dört gözle bekliyoruz.” dedi. şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu