Ekonomi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri faiz indirimi beklentilerinin azalmasıyla düştü

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri, yatırımcıların ekonomik güncellemeleri ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını beklemesi ve faiz oranlarının geleceğine ilişkin ipuçları araması nedeniyle bugün hafif bir düşüş kaydetti. Son dönemde açıklanan güçlü ekonomik veriler, daha önce beklenen faiz indirimlerine şüpheyle yaklaşılmasına neden oldu.

Nasdaq ve Dow Jones Industrial Average, beklenmedik şekilde güçlü imalat ve fabrika siparişleri verilerinin ardından Hazine getirilerindeki yükselişin etkisiyle Salı gününü iki haftanın en düşük seviyesinde tamamladı. Bugün 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisinin %4,377’ye tırmanmasına neden olan getirilerdeki bu artış, Federal Rezerv’in 2024 yılında faiz oranlarını üç kez düşürme olasılığı konusunda şüphe uyandırdı.

Yatırımcılar, ABD ekonomisine ilişkin daha fazla bilgi edinmek için bugün ilerleyen saatlerde açıklanacak olan özel istihdam ve hizmet sektörü verilerini bekliyor. Ayrıca, aralarında Powell’ın da bulunduğu çok sayıda ABD merkez bankası yetkilisinin konuşma yapması planlanıyor. Powell’ın konuşması Doğu Saati ile 12:10’da gerçekleşecek.

Fed’in Haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimine gitme olasılığı, CME Group’un FedWatch aracının geçen haftaki %64’lük orandan %62’lik bir olasılığa işaret etmesiyle birlikte bir miktar azaldı. LSEG’in faiz olasılığı uygulamasının önerdiği gibi, bu yılki faiz indirimlerinin sayısına ilişkin beklentiler de ayarlandı ve tahminler artık üç yerine iki indirime yöneldi.

Güçlü ekonomik göstergelere rağmen, Cleveland Fed Bankası Başkanı Loretta Mester ve San Francisco Fed Bankası Başkanı Mary Daly Salı günü 2024 yılında üç faiz indiriminin “makul” olabileceğini savundu.

Şimdi gözler, Fed’in kararlarını etkileyebilecek olan Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü açıklayacağı istihdam raporunda. Raporun Mart ayında 200.000 kişilik bir artış göstermesi ve Şubat ayında eklenen 275.000 kişilik istihdamdan düşüş göstermesi bekleniyor.

Piyasa öncesi işlemlerde, vadeli işlemler mütevazı bir geri çekilmeye işaret ederken, Dow e-minis 40 puan, S&P 500 e-minis 12 puan ve Nasdaq 100 e-minis 62,5 puan düştü.

Intel Corp (NASDAQ:INTC) hisseleri, şirketin 2023 yılında dökümhane işletmesi için bir önceki yılki 5,2 milyar dolarlık zarardan daha derin olan 7 milyar dolarlık bir işletme zararı bildirmesinin ardından piyasa açılmadan önce %5,3 oranında düştü.

Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) de piyasa öncesi işlemlerde %0,8’lik bir düşüş yaşadı ve ilk çeyrek teslimat tahminlerini kaçırmasının ardından Salı günü yaklaşık %5’lik düşüşüne ekledi.

Olumlu bir gelişme olarak, Paramount Global’in hisseleri, şirketin Skydance Media’nın kurucusu David Ellison ile potansiyel bir anlaşma için görüşmeleri değerlendirdiği yönündeki haberlerin ardından %4,1 yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu