Haber

Almanya, Suudi Arabistan’a Eurofighter Typhoon satış yasağının kaldırılmasını tartışıyor

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar, Almanya’da Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının Suudi Arabistan’a satış yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

Berlin yönetimi, Yemen’deki savaştaki rolü ve insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek 2018’den bu yana Riyad’ın Eurofighter tedarikini engelliyor.

Dört ülkenin veto yetkisi var

Söz konusu uçaklar İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya tarafından üretiliyor. Her ülkenin diğer ülkelere uçak ihracatını veto etme hakkı vardır.

Financial Times, Riyad’la “tarihi” savunma bağları olan ve krallığa 72 jet satan İngiltere’nin satışları sürdürmeye çalıştığını yazdı.

Eurofighter ve Suudi Arabistan Almanya’da tartışıyor

Ortadoğu’daki güvenlik durumundaki değişikliğin Almanya’daki tartışmaları yeniden alevlendirdiği kaydedildi.

Henüz bir karar alınmadığı ve Suudi Arabistan’a ihracatın “öngörülemeyen ve değişen bir takım siyasi faktörlere bağlı olduğu” belirtildi.

Koalisyon ortağı yasağın kaldırılmasını istemiyor

Yeşillerin talep ettiği Suudi Arabistan’a silah satışı yasağı, Başbakan Olaf Scholz hükümetini destekleyen koalisyon anlaşmasının bir parçası. Yeşiller yasağın kaldırılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Ancak Savunma Bakanı Boris Pistorius ve Şansölye Scholz, Suudi Arabistan’a askeri satış politikasında değişiklik yapılmasını giderek daha fazla destekliyor.

Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, “Bir karar alınırsa parlamento hızla bilgilendirilecektir.”söz konusu.

‘Riyad istikrar sağlıyor mu sağlayamıyor mu?’

Eurofighter alımıyla ilgili asıl sorunun Suudi Arabistan’ın artık Orta Doğu’da istikrar sağlayıcı bir rol oynayıp oynayamayacağı olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu