Ekonomi

Altın faiz oranı patikası belirsizlikle geriliyor

Altın, ABD ekonomik verilerinin Fed’in olası faiz patikasına ilişkin görünümünü etkilemesinin ardından tahvil getirilerinden gelen yeni baskıyla düşüşünü sürdürdü.

Spot altının onsu 1.955 doların altında test edildi. Öte yandan ons altın üzerinden hesaplanan gram altın ve bankalararası Dolar/TL kuru 1.700 TL. altında.

ABD’de 10 yıl vadeli tahvillerin getirisi, ikinci çeyrek büyümesinin beklenmedik bir ivmeye işaret etmesine rağmen, kritik enflasyon konut işgücü maliyetleri göstergelerinin soğuma işaretleri göstermesinin ardından yüzde 1 arttı.

Farklı yönlere işaret eden verilerin tahvil getirileri ve spot altın oynaklığına katkıda bulunmasıyla her iki varlık da bu ay yükseldi.

Öte yandan, takas tüccarları, faiz oranı aralığını yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 hedef aralığına iten Çarşamba günkü kazançları fiyatlıyor ve bu muhtemelen Fed’in bu döngüdeki son artırımı olacak.

Çin tarafında tüketimi artıracak yeni tedbirler açıklanırken, bu atağın dünyanın en büyük altın ithalatçısı konumunda olan ülkede altın alımlarını artırabileceği belirtiliyor.

akhisarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu