Haber

Arif Kızılyalı: Cumhuriyet Yayın Danışmanlığı görevimin askıya alınmasını talep ettim

Cumhuriyet gazetesinde ‘parayla haber yapılır’ iddiasının ardından çıkan tartışmalarda Yazı İşleri Danışmanı Arif Kızılyalı, görevine ara verilmesini istediğini yazdı. Kızılyalı, gazetenin yeniden yapılanma sürecine katkı sağlamak için bu kararı aldığını belirterek, yazmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. Kızılyalı’nın bugünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Cumhuriyet bir süredir saldırı altındadır. Bilinmelidir ki ‘iç-dış’ salvo atışları Atatürk’ün gazetesinin tozunu almaktan başka bir işe yaramıyor, Cumhuriyet çocukları ‘rock’ olarak kalıyor. sürece katkı sağlamak amacıyla danışmanlık görevi üstlenmektedir. Geçiş döneminde haftalık yazılar, yorumlar ve özel haberlerle büyük aileme katkı sağlayacağım. Gazetem kararlılıkla yoluna devam edecektir.”

NE OLDU?

Cumhuriyet gazetesinde, vakıf başkanı avukat Turan Karakaş, eski yazı işleri müdürü Arif Kızılyalı, idari ve mali işler müdürü Osman Selçuk Özer ve reklam müdürü Esra Bozok, e-ticaret şirketinden karşılığında çikolata aldı. Ocak 2023’te yürürlüğe giren e-ticaret yasasına aykırı bildirimde bulunduğu için. Kutusuna kayıt dışı 500 bin TL aldıkları teziyle hata duyurusu yaptı. Daha sonra gazetenin genel yayın yönetmeni Tuncay Mollaveisoğlu’nun yazdığı yazı gazetede yayımlanmadı ve Mollaveisoğlu görevden alındı. Ardından Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Büyüksipahi, hem gazetenin genel yayın yönetmenliği hem de yayın kurulu üyeliğinden istifa etti.

Cumhuriyet Vakfı Lideri Alev Coşkun daha sonra iddiaları yalanladı ve Cumhuriyet gazetesine yönelik organize bir saldırı olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu