Haber

Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu Deprem Bölgesi Malatya’da…: “Sosyal Devlet Şimdi Yapmayacaksa Ne Zaman Yapacak?”

HABER: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: FURKAN FAZİLET

CHP Genel Lideri, Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, depremin yıkıma yol açtığı Malatya’da bir araya gelen iş insanları, sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KOSGEB’in bir çalışma yapmasında büyük fayda var. Çünkü iş adamlarının fabrikalarını işletmesi, üretmesi, ihracat yapması, milli gelir artışına katkı sağlaması gerekiyor. Böyle kaygıları var. .” Kılıçdaroğlu, hükümete çağrıda bulunarak, “Biz bunu yapmaya kararlıyız ama daha erken yaparlarsa seviniriz” dedi. Vatandaşların deprem bölgesinde yaşadığı sıkıntıları dile getiren Kılıçdaroğlu, “Et ve Süt Kurumu yetkililerine Toprak Mahsulleri Ofisi’ne çağrı yapıyoruz onlarda kayısı var alsınlar. Devletçiliğini şimdi yap, ne zaman yapacak” dedi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından dördüncü kez afet bölgesine gitti.

Kılıçdaroğlu’na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.

Depremin harap olduğu şehirlerden biri olan Malatya’da iş insanlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, iş dünyasının sorunlarını dinledi ve çözüm önerilerini anlattı. Toplantı sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“FABRİKALARDA ÇALIŞAN İŞÇİ VE NİTELİKLİ PERSONELİN MALATYA’DAN BÜYÜK BİR BÜYÜKLÜĞE BIRAKILMASI ESAS SORUNLAR: Deprem sonrası ikinci Malatya ziyaretimizde iş dünyasıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Sorunlarını bildirdiler. Birinci temel sorun, fabrikalarda çalışan işçi ve kalifiye elemanların büyük ölçüde Malatya’yı terk etmesidir. Bir an önce geri dönmeleri gerekiyor. İş insanlarına kendi fikirlerimi aktardım. Vergi açısından pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor. Malatya dışına, daha doğrusu deprem bölgesi dışına çıkan eğitimli personelin dönüşü için vergi avantajı sağlamak gerekiyor. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KOSGEB tarafından bir çalışma yapmasında fayda olacaktır. Çünkü iş adamlarının fabrikalarını işletmesi, üretmesi, ihraç etmesi ve milli gelirin artmasına katkı sağlaması gerekiyor. Böyle bir kaygıları var. Endişelerini bir formda ilettiler.

ONLARLA DA KONUŞTUM: Bunu seslendiriyorum. Onlarla da konuştum. Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nden sonra inşallah kazandığımızda görecekler, bu şok bölgesinde en azından bir süreliğine işçi fiyatları üzerinden vergi alınmaması ve böyle bir avantaj sağlanması gerektiğini söyledim. . Buradan iktidara davet etmek de benim görevim. Bunu yapmaya kararlıyız, ancak daha erken yaparlarsa minnettar oluruz.

SOSYAL DEVLETİNİ ARTIK YAPMAYACAKSA, SOSYAL DEVLET NE ZAMAN YAPAR: İkinci önemli nokta ise depremde yıkılan konutlar var. Kırsalda ciddi sorunlar var. Bazı eserler kaldı. Süt üreticileri sütümüzü satamıyoruz, yeterince alıcı bulamıyoruz diye şikayet ettiler. Et ve Süt Kurumu yetkililerine buradan Toprak Mahsulleri Ofisine davet ediyoruz; Kayısıları var, alsınlar. Et ve Süt Kurumu sütü süt üreticisinden almalıdır. Bundan dolayı sosyal devlet sosyal devletçiliğini artık yapmayacaksa ne zaman yapacak? Bunlar yapılmalı ve bu bağlamda yaralar bir an önce sarılmalıdır.

ÇADIRI KİM YAPIYOR VE ÇADIRI SATACAK MÜŞTERİ BULAMIYORUZ, LÜTFEN BENİ BİLGİLENDİRİN: Çadır zulmü hala var, dile getirildi. Kapsayıcı zulümler var, dile getirildi. Onlara söyledim, iş dünyasına da atıfta bulundum, bundan bahsedeyim, kim konteyner üretiyor müşteri bulamıyoruz diyorsa, kim çadır üretip çadırı satacak müşteri bulamıyoruz derse bıraksın. biliyorum. Büyükşehir belediye başkanlarımızı bilgilendirelim. Hemen konteynerleri, çadırları alıp deprem bölgesine getireceğiz.

SİLMELİYİZ, İLGİ ALANLARININ SİLİNMESİ GEREKİYOR: Yaraları iyileştirmek çok değerlidir. İşletmeler de sıkıntıda. Onların da yükünün çözülmesi gerekiyor. Bankalardan, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden kredileri var. Hiç olmazsa bu krediler ertelensin… Biz silinmesi taraftarıyız, faizler silinsin. Onun da biraz rahatlamaya ihtiyacı var. Bu nedenle bu konuları dile getirdiler, biz de iş dünyasıyla fikirlerimizi paylaştık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu