Haber

Geçici Hükümetin Yeni Başbakanı Pakistan’da Göreve Başladı

Pakistan’da bu yıl yapılması planlanan genel seçimler öncesinde parlamentonun dağılmasının ardından geçici hükümetin yeni başbakanı seçilen Anwaarul Hak Kakar yemin etti.

Pakistan’da yapılması planlanan genel seçimlere kadar geçici hükümetin başbakanı olacak Anwaarul Hak Kakar yemin etti. Kakar’ın yemin törenine Cumhurbaşkanı Arif Alvi, eski Başbakan Shahbaz Sharif ve eski kabine üyeleri katıldı. Kakar, Pakistan’ın 8. geçici başbakanı oldu.

Seçim ileri bir tarihe ertelenebilir

Pakistan Anayasasına göre 90 gün içinde yapılması gereken genel seçimlerin ileri bir tarihe ertelenmesi bekleniyor. Pakistan maddeleri seçimlerin sadece son nüfus sayımına göre belirlenecek seçim bölgelerinde yapılmasını zorunlu kılarken, Pakistan Seçim Komitesi (ECP) seçim bölgelerinin yeniden belirlenmesi için en az dört ay gerektiğini belirtiyor.

Eski Başbakan Khan’a 5 yıl siyaset yasağı

Pakistan’da devlet imkanlarını satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarının yer aldığı Toshakhana davası kapsamında 3 yıl hapis cezasına çarptırılan ve tutuklanan eski Başbakan İmran Han’a 5 yıl siyasi yasak verildi.

Öte yandan, Khan’ın hükümeti geçen yıl Nisan ayında parlamentoda yapılan güven oylamasının ardından düştü. – İSLAMABAD

haber-dogansehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu