Haber

Gürkan’dan birlik ve beraberlik vurgusu

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İşadamı Tahsin Yılmaz’ın ev sahipliğinde İstişare Toplantısı’nda siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Başkan Gürkan, İstişare Toplantısı’nda Malatya’nın geleceğinin ortak akıl, istişare kültürü, birlik ve beraberlik ile inşa edileceğini vurguladı. Önder Gürkan, “Kentimizin ayağa kalkmasının tek yolu birlik ve beraberliktir. Barış, düzen ve dayanışmadır.”

Programda yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğe vurgu yapan ve Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bazı yatırım ve hizmetlere de değinen Başkan Gürkan, “İstişare toplantımızın ev sahibi İşadamı Tahsin Yılmaz böyle bir toplantı gerçekleştirdi. Bu fırsatı değerlendirip onlara teşekkür ediyorum. Şehrimiz 6 Şubat’ta çok güzel olacak.” Bir felaket yaşadı. Kıyametin provasını yaşadık. 100 yılın felaketi deniyor ama biz 1000 yılın felaketini yaşadık. Bu nedenle şehrimizin ayağa kalkması gerekiyor. Kentimizin ayağa kalkmasının tek yolu birlik ve beraberlikten geçmektedir. Barış, düzen ve dayanışma. Geçtiğimiz günlerde Başkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz şehrimize geldi. Birçok yatırım alanını gezme fırsatı bulduk. Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, Lisanslı Depo, Kuzey Nesil Yolu’nu inceledik, oradan asfalt fabrikaları ve beton santrallerinin açılışına katıldık. Bu yatırımları görünce, ‘Bu ancak Allah’ın rahmeti kavramıyla anlatılabilir. “Yapılabilir” dedi.

Malatya’nın dönüşümünü yerinde gerçekleştirmek için çalıştıklarını kaydeden Gürkan, “İlimizde ‘Kuzey Çevre Yolu, çevre yolu, alternatif yollar, modern kayısı pazarı, kütüphane, büyük parklar’ olmadığı söylendi. 40 yıldır şehrimizde kanalizasyon doğuda Bulgurlu, batıda ise Beyler Deresi bulunmaktadır.” Ne akıyordu? Vagon Fabrikası atıl durumdaydı. Yimpaş da aynı durumdaydı. Yapılan işlere baktığımızda altyapı, kanalizasyon, içme suyu, yollar, yeşil alanlar, çevre düzenlemesi, parklar, hizmet binaları, spor Kısaca tesislerin her alanında çalışmalar yapıldı. Bu Allah’ın bize yardımıdır. 20 yıldır belediye başkanıyım, imar uygulamalarımızdan, kamulaştırmalarımızdan, kamulaştırmalarımızdan sorumlu kimse yok. Dolayısıyla işlerinizde samimi olursanız, Cenâb-ı Hakk’ın izniyle işleriniz yolunda gider. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız ve oda başkanlarımız burada, esnaflarımıza yapılan geçişler işyerlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğu yerlerde yapılıyor. Demirciler, kalaycılar, telefoncular, tekstilciler, kuyumcular, ayakkabıcılar, kasaplar, balıkçılar ve diğer esnaflar için işyerleri yapıldı. İşler kolay bir şey değil. Elbette depremin getirdiği bazı sorunlar var ama biz sorunları en aza indirmek için çalışıyoruz. Allah’ın izniyle şehrin yerinde dönüşümünü de gerçekleştireceğiz. Şehrimizi hep birlikte ayağa kaldıracağız. Allah bize samimiyet versin. Ülkemizin geleceği aydınlık olsun. Kentimizi geçmişine yakışır bir geleceğe hazırlamak için hep birlikte çalışacağız” dedi.

6 Şubat depreminin ardından Malatya’yı yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, şunları söyledi: “Değerli dostlar, bu şehir hepimizindir. Hepimiz bu şehrin sahibiyiz. Biz de Şehrimizi ihya etmek gibi bir görevimiz var. Şehrimizi ihya etmek bizim her zaman görevimizdir.” Şehrimizi hep birlikte, el ele büyütmeliyiz. Yapılan işler ve hizmetler ortadadır. Ama önemli olan şehrimizi 6 Şubat sonrasındaki güzel günlerine kavuşturmak. Öncelikle vatandaşlarımızın yaşayabileceği kalıcı konutlar, esnafımızın ticaretini yapabilmesi için kalıcı dükkânlar inşa etmemiz gerekiyor. Onun için harekete geçmemiz lazım, “Geçtik, kalıcı konutlarımızın, dükkânlarımızın temelleri atıldı, yerinde dönüşüm çalışmaları başladı. Şehrimizi hep birlikte yükselteceğiz, çünkü bu şehir hepimizindir.” söz konusu. -MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu