Teknoloji

Her Türlü Oyun Önerisi Arayanlar Bir Araya Toplanıyor: Epic Games’teki En İyi Oyun Türlerini Derledik!

video oyunları sinema tadındaki grafikler, bazen ağlatan bazen de güldüren hikaye anlatımı; mükemmel oyun mekaniği ileKombine olarak oyuncuların yalnızca oynamak istedikleri oyun türünü seçmeleri gerekir.

Bildiğiniz gibi günümüzde geçmişte olduğu gibi tek bir oyun türü yok, birçok oyun türü ortaya çıktı ve yeni oyun türleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. Durum böyle olunca oyuncular kutup gruplara ayrılıyor ve belirli cinsiyetlere karşı önyargılı oluyor ve çoğu oyun türüne bakmıyor bile. Genel oyun önerileri olarak hazırladığımız bu listede daha önceki seçimlerimizde yer verdiğimiz; Türünün en başarılı oyunlarını inceleyerek bu ön yargıyı kıracağımıza inanıyoruz!

Epic Games’teki tüm oyun türlerinin en iyi oyunları

  • Aksiyon: Savaş Tanrısı
  • Korku: Alan Wake II
  • Ruh benzeri: Tuz ve Sığınak
  • FPS: Hayalet Koşucusu 2
  • Simülasyon: Şehir Silüetleri
  • Düşük sistem gereksinimleri: Celeste
  • Roguelike – hack & slash: Hades
  • İnteraktif benzetme: Detroit: İnsan Ol

Kendine has hikayesi ve oynanışıyla aksiyon oyun türünün en saygın oyunlarından biri: God of War

Babası Zeus da dahil olmak üzere tüm Yunan panteonunu yok eden Sparta’nın Hayaleti; diğer adıyla Kratos, Sakin bir hayat yaşamak için Olimpos Dağları’ndaki katliamın ardından İskandinavya’ya yerleşti; Bir önceki oyuna göre çok daha sakin, savaşçı olmayan bir tanrı olarak hayatına devam etmeyi hedefliyordu.

Oyunun başında Kratos, küçük oğlu Atreus ve ölen eşi Faye’nin son dileğini yerine getirir. “küllerinin ülkedeki en yüksek dağdan saçılması”Kratos, isteğini yerine getirmek için zorluklarla dolu bir yolculuğa çıkar. Henüz dünyayı tanımayan küçük oğlu Atreus ile çıkmak zorunda kalır.

Epic Games fiyatı899TL
Türkçe dil desteğiOrada

Aksiyon türünün diğer başarılı oyunları için aşağıdaki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

Yakın zamanda vizyona girmesine rağmen Metacritic’te oldukça yüksek puanlar alan korku efsanesi: Alan Wake II

Alan Wake 2, son yılların en iyi korku oyunlarından biri olarak geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Oyun popüler değerlendirme siteleri arasında otorite olarak kabul edilmektedir. Metacritic’ten 89 puan aldı.Bu da önümüzdeki birkaç yıl boyunca Alan Wake 2’nin korku türünde adını sıkça duyacağımız oyunlardan biri olacağı anlamına geliyor.

Oyunun başlarında, ilk oyunda Doğaüstü olaylar sonucu 10 yıldır kayıp olan ana karakterimiz Alan Wake’in izini bulan FBI ajanı Saga Anderson’ı kontrol ediyoruz.Kaliteli grafikleri ve kaygı unsurlarını hikayeye tam anlamıyla entegre eden Alan Wake 2, tıp severlere muazzam bir korku deneyimi yaşatıyor.

Epic Games fiyatı912 TL
Türkçe dil desteğiHiçbiri

Korku türündeki diğer başarılı yapımlar için aşağıdaki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz:

Salt and Sanctuary 2 boyutlu bir rol yapma oyunudur ve aynı zamanda souls benzeri kaliteli bir yapımdır.

Günümüzde piyasaya sürülen devasa yapımlar arasında neredeyse en çok kaybolan türlerden biri olan 2D RPG’ler arasında yer alıyor. Tuz ve Sığınak bir mücevher gibi parlıyorruha benzeyen unsurları ve başarılı sanat tasarımıyla öne çıkan oyunlardan biridir.

Rol yapma oyunları listemizde en iyi RPG olarak seçtiğimiz bu oyun; Hem patronlarıyla hem de hikayesiyle ruhlara hitap eden tatmin edici bir deneyim sunan, türünün en başarılı yapımlarından biridir.Daha önce Epic Games üzerinden ücretsiz olarak sunulan ancak bugün bile oldukça uygun fiyatlara satılan bu oyunu henüz oynamadıysanız hala şansınız varken oynamanızı öneririz.

Epic Games fiyatı30 TL
Türkçe dil desteğiHiçbiri

Rol yapma oyunlarını seviyorsanız ilgili içeriğimize göz atmanızı öneririz:

FPS türünün en aktif, aksiyon dolu oyunu; Bu bir oyun değil, refleks testi! hayalet koşucusu 2

Son yılların en akıcı ve en sürükleyici oynanışına sahip olan ve FPS türüne yeni bir soluk getiren Ghostrunner; İkinci oyunuyla da başarısını sürdüren yapımlardan biri. Motosiklet ve kanat tulumu mekanikleri ile mükemmele yakın bir oynanışa sahip olan bu oyunu oynarken, ilk oyundan farklı olarak zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Oldukça hızlı gerçekleşen ve aksiyon sinemasını anımsatan nefes kesen aksiyonuyla Ghostrunner 2; Eğlenceli olmasına rağmen aynı zamanda zor bir oyundur. Kelimenin tam anlamıyla oyuncunun reflekslerini sınayan bu oyunu oynarken çok dikkatli olmanızı öneririz.

Epic Games fiyatı679,99 TL
Türkçe dil desteğiHiçbiri

FPS türündeki diğer kaliteli oyunlara bakmak isterseniz ilgili içeriğimiz aşağıdadır:

Şehir yönetimine dair aklınıza gelebilecek her şeyi yapabileceğiniz bir belediye başkanı simülasyonu: Cities Skylines.

Sessiz oyunları seviyorsanız “Çayımı, kahvemi içeceğim, atıştırmalıklarımı yerken huzur içinde oyunumu oynayacağım.”diyen bir oyuncuysanız Cities Skylines tam size göre. Adeta terapi tadında olan bu oyunda kendi şehrinizi kuruyor ve kurduğunuz şehri yönetiyorsunuz; Böylece şehrinizin belediye başkanı olursunuz.

Aklınıza gelebilecek her detayın yer aldığı bu mükemmel simülasyon oyununda, Şehrinizin vatandaşlarını mutlu etmek için hata yapmamanız gerekiyor; Aksi halde halkınız şehrinizi terk edebilir.Simülasyon türünü seviyorsanız ve bu oyunu henüz oynamadıysanız üzgünüz ki çok şey kaçırıyorsunuz!

Epic Games fiyatı280TL
Türkçe Dil DesteğiHiçbiri

Bu tarz simülasyon oyunlarını seviyorsanız aşağıdaki içeriğimizde; Cities Skylines gibi kaliteli simülasyon oyunlarına göz atabilirsiniz:

“Hüzünlü bir platform oyunu mu?” Sakın söyleme. Hem düşük sistem gereksinimleri hem de melankolik hikayesiyle kaliteli bağımsız yapım: Celeste

Sevimli grafikleriyle bu 2D bağımsız platform oyunu, türünün şimdiye kadarki en başarılı yapımları arasında yer alıyor. Celeste; Oyunculara oyundan ziyade deneyim kazandırır. Bu oyunda Madeline adında küçük bir kızı canlandırıyoruz; Asıl hedefimiz Celeste Dağı’na ulaşmak.Bu yolculukta karakterimizin iç dünyasıyla olan savaşını sonlandırmasına ve iç huzura kavuşmasına yardımcı oluyoruz.

Genelde platform oyunlarında hep aynı şeyi yapıyoruz hissi olduğu için oyuncular olarak bu tarz oyunları yarım bırakıyor ve bir daha da bakmıyoruz. Celeste için durum hiç de öyle değil, onu kendine bağlayan hikâyesi; Ölüm diğer platform oyunlarına göre acımasız değil ve harika seviye tasarımı ve kolay oynanış mekaniği ile Celeste; Oyuncuları oyunda tutmayı başaran kaliteli platform yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Epic Games fiyatı31TL
Türkçe dil desteğiHiçbiri

Bu tür düşük sistem gereksinimlerine sahip oyunlar ilginizi çekiyorsa aşağıdaki içeriklerimiz ilginizi çekebilir:

Roguelike oyunlara karşı önyargıyı kırmayı başaran eğlenceli mekaniğiyle; Hack & slash türünün en başarılı bağımsız eseri: Hades

Hem Yunan mitolojisine ilgi duyan hem de aksiyonu bol olanlar oynanış mekaniği açısından zengin Bir oyun arıyorsanız; Hades oynamak isteyeceğiniz oyunlardan biri olabilir!

Babamız Hades’in evinde diğer Yunan tanrılarıyla birlikte yaşadığımız bu oyunun hikayesi şöyledir: Genç yaşta tanrı haline gelen kahramanımız Zagreus, babası Hades’in yarattığı yeraltı dünyasından kaçıp dış dünyaya ulaşmak istemektedir. Bunu önlemek için Hades yeraltı dünyasındaki tüm canlıları öldürmüş; Oğlu Zagreus’u dış dünyaya gitmesini engellemek için görevlendirir.

Yolculuğumuz boyunca her türlü canavar ve boss ile mücadele ettikten sonra; Zagreus dış dünyaya açılan kapıdan geçerek babasıyla tanışır.Türü seven ama oyunu henüz oynamamış oyunculara saygısızlık olacağı için bundan sonra hiçbir şey açıklamıyoruz.

Epic Games fiyatı40 TL
Türkçe Dil DesteğiHiçbiri

Hades ve bu kalitede birçok oyun Steam’de yüksek fiyatlarla satılıyor. Siz de bu tarzda başarılı yapımlara çok daha uygun fiyatlara sahip olmak istiyorsanız ilgili içeriğimizi beğenebilirsiniz:

Detroit: Become Human, çoğu filmi geride bırakan bir hikayeye sahip, 3 karakterin kaderini belirlediğiniz benzersiz sonlara sahip etkileşimli bir hikaye oyunudur: Detroit: Become Human

İzlediğiniz kaliteli sinemayı siz yönetseydiniz nasıl olurdu? Sadece yönetmenlik yapmakla kalmayıp, kendinizi bir filmin baş kahramanı gibi hissettiren bu mükemmel yapımda, kritik noktalarda QTE (Quick Time Event) adı verilen olaylar, “ekranda beliren butonlara çok kısa bir zaman diliminde hızlıca basmak” “; Diyaloglara vereceğiniz yanıtlar oyunun tüm seyrini etkileyebilir ve Kelebek etkisi yaratıp bambaşka bir sonla karşılaşmanıza neden olabilir.

İnsanların dünyasında, Detroit şehrinde geçen 3 android karakterin hikayesini anlattığımız Detroit: Become Human; Alanında en başarılı oyunlardan biri. Akılda kalıcı hikayesi, Türkçe dil desteği ve karakterler arasındaki bağlantıların kusursuz sunumuyla; Bu türü sevenlerin kaçırmaması gereken oyunlardan biridir.

Epic Games fiyatı142TL
Türkçe Dil DesteğiOrada

Detroit: Become Human, Steam’de yüksek bir fiyata satılsa da; Hala Epic Games’te oldukça uygun bir fiyat etiketine sahip. Detroit gibi kaliteli oyunları uygun fiyata oynamak istiyorsanız aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz:

8 oyun türü için hazırladığımız listelerde kendi türünde en başarılı oyunları genel oyun önerileri olarak derledik. Epic Games, günümüz Türkiye’sinde TL desteğini kesmemesiyle rakibi Steam’den bir adım önde. Bu liste Metacritic’teki en yüksek puan alan oyunların bir derlemesi değildir; Epic Games mağazasında bulunan türünün en iyi oyunlarından oluşan editoryal bir seçki olarak hazırladığımız bir listedir.Her ne kadar Epic Games’te satılsa ve Metacritic’te puanları düşük olsa da favori oyunlarınızı yorum kısmında bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu