Haber

İŞKUR’u 20 Milyon Lira Zarara Uğrattılar: Onlarca Gözaltı Var

İŞKUR’u 20 milyon lira ziyana uğratılmasına sebep olduğu tespit edilen 35 kuşkulu yakalandı.

58 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Ofisince yürütülen soruşturma kapsamında yapılan ihbarlar ve elde edilen bilgiler sonrasında İŞKUR Genel Müdürlüğünde çalışan birtakım memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve işbaşı eğitim programlarında usulsüzlükler yaptığı belirlendi.

Memurların, uydurma dokümanlarla kursa katılmayan bireylere ödemeler yapılmasını sağladığı, kurumun bu yolla 2014-2018 yılları ortasında 20 milyon lira ziyana uğratıldığı tespit edildi.

İŞKUR müfettişi tarafından hazırlanan raporda usulsüzlük yapılarak ‘ihaleye fesat karıştırma’, şüphelilerin tape kayıtlarından da ‘rüşvet’ hatalarının işlendiği anlaşıldı.

İstanbul merkezli 10 vilayette düzenledikleri eş vakitli operasyonda 35 şüpheliyi yakaladı

Soruşturma kapsamında, şahit ve müşteki beyanları, müfettiş ve kriminal raporlar, yapılan tespitler ve elde edilen kanıtlar doğrultusunda organize formda hareket eden şüphelilerin ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma’, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘rüşvet’ ve ‘ihaleye fesat karıştırma’ hatalarını işlediği tespit edildi.

Soruşturmada, 24 farklı cürüm aksiyonuna katıldığı anlaşılan 21’i İŞKUR personeli, 17’si şirket-firma yetkilisi, 13’ü sahte kursiyer ve 7’si adapsız kursiyer ve kimlik temin edenlerden oluşan 58 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi.

Bunun üzerine harekete geçen emniyet güçleri İstanbul merkezli 10 vilayette düzenledikleri eş vakitli operasyonda 35 şüpheliyi yakaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu