Haber

İzmir Barosu’ndan Onur Yürüyüşü’nde şiddete suç duyurusu: ‘Sizin derdinizin aile yapısını korumak olmadığını iyi biliyoruz’

İZMİR -İzmir Barosu, LGBTİ+’lara yönelik hak ihlalleriyle mücadele etmek üzere baro tarafından görevlendirilen kolluk kuvvetlerinin uğradığı saldırılara ilişkin açıklama yaptı. İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Şimşek, Alsancak’taki İzmir Barosu binası önünde yaptığı açıklamada, haziran ve temmuz aylarında birçok ilde onur haftası etkinlikleri ve onur yürüyüşlerinin engellendiğini, avukatlar ve vatandaşların tehdit, hakaret ve hukuksuz gözaltı süreçlerine maruz kaldığını söyledi.

“YÜZYILDAN FAZLA SÜREDİR MÜCADELE EDEN İZMİR BAR DERNEĞİ HAZİRAN’DA İKİ KEZ SALDIRIYA UĞRADI”

100 yılı aşkın tarihi boyunca insan haklarının tesisi için mücadelesini sürdüren İzmir Barosu’nun Haziran ayında iki kez saldırıya uğradığını hatırlatan Şimşek, İzmir Valiliği’nin 25 Haziran’da yapılması planlanan 11’inci İzmir Onur Yürüyüşü’nü yasaklamasının ardından sahadaki hak ihlallerini gözlemlediğini ve bunu ihbar eden avukatların kolluk şiddetiyle gözaltına alındığını söyledi. Şimşek, “Hak ihlallerini gözlemlemek, ihbar etmek ve hak ihlallerine müdahale etmek için yürüyüş alanında bulunan görevdeki arkadaşlarımız kolluk güçleri tarafından darp edilerek cezalandırılarak gözaltına alındı ​​ve korkunç muameleye maruz bırakıldı. Yürüyüş sırasında başlayan korkunç muamele ve işkence, gözaltı merkezlerinde ve hastanede devam etti. İlerleyen saatlerde İzmir Barosu da kuşatma altına alınmış, vatandaşlara korkunç muameleler yapılmış, meslektaşlarımızın bara girmeleri engellenmeye çalışılmıştır” dedi.

‘SUÇ DUYURUSU YAPTIK’

Anayasa ve Avukatlık Kanunu’nun barolara yüklediği sorumluluk ve yükümlülükler çerçevesinde İzmir Barosu’nun LGBTİ+’lara yönelik her türlü hak ihlaliyle mücadele etmenin ve nefret suçlarının etkin bir şekilde soruşturulmasını sağlamanın asli görevi olduğunu vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: Onur ayı boyunca yaşanan tüm hukuksuz eylem ve süreçlerin hesabını da yargıdan soracağız. Bu kapsamda İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğumuzu ve her türlü hukuki takibi yapacağımızı kamuoyuna duyururuz. Ne yaptığınızın farkındayız, endişenizin aile yapısını veya çocukları korumak olmadığını çok iyi biliyoruz. İzmir Barosu olarak bu kaygı ve nefret ortamını kabul etmiyoruz; bu hukuksuz cüretkarlığa tüm gücümüzle karşı çıkıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi, nefrete rağmen yaşasın hayat.”

Açıklama alkışlarla sona erdi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu