Haber

Kılıçdaroğlu: İlk turda yüzde yüz kazanacağız

Kütahya mitinginin ardından Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Birgün yazarı L. Doğan Tılıç’ın sorularını yanıtladı. Pazar günü yapılacak seçimlerle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Birinci turda yüzde 100 kazanacağız. İkinci tura halkın sağduyusu izin vermeyecek. Türkiye’nin sorunları bir gün bile ertelemeye tahammülü yok.”

İşte Kılıçdaroğlu’nun röportajından bir bölüm:

Korkunç şeyler olabileceğini söylemiştin. 14 Mayıs akşamı silahlıların sokağa çıkabileceğini söylediniz. Mafya, SADAT, uyuşturucu tacirleri koalisyonundan konuştunuz. Sonra 14 Mayıs akşamı sokağa çıkmayın dediniz. Seçimi kazanırsan ve o silahlılar sokağa çıkarsa, sandığı ve sonucu kim koruyacak? Devlet değil de parti kurumu oldu dediğiniz kurumlar onları koruyor mu? Gücün barışçıl ve sorunsuz bir şekilde aktarılacağına inanıyor musunuz?

Kesinlikle böyle olacak. Kaybedecekler ve ayrılacaklar. Herkesin olduğundan emin olun; 1,5 yıldır sandıkların güvenliği için çalışıyoruz. 1,5 yıldır sandıkta görev alacak bireyler yetiştiriyoruz. Herkes bundan emin olmalı.

İkincisi, sözlerim açıkça anlaşılsın. Zaferi kutluyoruz diyerek kimse çıkıp isyan çıkartmasın diyorum. Ancak sandıklara sahip çıkmak her bireyin görevidir. Okulda sandık başında onlar olacak, oy veren vatandaş olacak… Onlar bizim memurumuz olacak, avukatlar olacak, sandık görevlileri olacak. Rastgele bir sorun ortaya çıktığında hemen avukatlar devreye girecektir. Bütün bunların altyapısı hazırlandı.

Bütünüyle bu noktadan ele alıp, demokratik standartları gelişmiş, kuvvetler ayrılığı ilkesini yerleşmiş, irade hürriyeti önündeki bütün sorunları ortadan kaldırmış, Batı medeniyeti ve gelişmiş ülkelerle bağları kuvvetli, dirayetli bir Türkiye yaratacağız. Avrupa Birliği standartlarını getirdi. Üniversitelerin bilgi ürettiği, yasaklanmadığı, üniversite hocalarının niyetlerini açıkladı diye okuldan atılmadığı, demokratik ve özgürlükçü yepyeni bir sistem olacak.

Kazanacağına inanıyor musun? Gerçekten mi? 1. tıpta yüzde 80 kazanacağınızı varsayıyorum ve tartışmaya giriyorum. İkinci cinsiyete yüzde 20 şans veriyorum. Bu tartışmaları kaybeder miyim?

kaybetmeyeceksin Kesinlikle kaybetmeyeceksin. Sadece yüzde 80 değil. Yüzde 100. 1. turda yüzde 100 kazanacağız. Sağduyu ikinci türe izin vermeyecektir. Türkiye’nin sorunları bir gün bile ertelemeye tahammülü yok.

Kazanacaksın ve bahar gelecek… O kadar diyorsun. Kazanınca ne değişecek?

Herşey değişecek. Çok şey değişecek. Artık Erdoğan’ın “parti devleti” haline getirdiği bir Türkiye var. Sütunlarıyla Türkiye çöktü. Devletinin temel direkleri yıpranmış bir Türkiye var. Mutfakta yangın olan bir Türkiye var, işsizliğin olduğu bir Türkiye var. Adaletsizliğin olduğu bir Türkiye, yolsuzluğun olduğu bir Türkiye vardır. Ağzını açanın hapsedildiği, özgürlüklerin yok edildiği bir Türkiye var.

Bütünüyle bu noktadan ele alıp, demokratik standartları gelişmiş, kuvvetler ayrılığı ilkesini yerleşmiş, irade özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldırmış, Batı medeniyeti ve gelişmiş ülkelerle bağları kuvvetli, Türkiye’yi Türkiye’ye kazandırmış bir Türkiye yaratacağız. Avrupa Birliği standartları. Üniversitelerin bilgi ürettiği, yasaklanmadığı, üniversite hocalarının niyetlerini açıkladı diye okuldan atılmadığı, demokratik ve özgürlükçü yepyeni bir sistem olacak.

Gençler tweet atarken korkmayacaklar, en rahat beni eleştirecekler. Mahkemeler bağımsız olacak ve düzene göre değil, sadece hukuka ve hakimlerin vicdanına göre karar verecek. Gazeteciler bir cümle yazmadan önce binlerce kez düşünmezler.

TAM GÖRÜŞME

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu