İş

Küresel piyasalar haftaya düşük risk iştahıyla başladı

Enflasyonla mücadele dünya çapında merkez bankalarının bir numaralı önceliği olmaya devam etse de, Şubat ayının başından bu yana açıklanan bilgiler söz konusu çabanın etkinliği konusunda soru işaretleri uyandırıyor.

Fed’in önümüzdeki iki toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, bankanın Haziran ayındaki toplantısında yüzde 55 olasılıkla politika faizini 25 baz puan artıracağı öngörülüyor.

Analistler, söz konusu fiyatlamaların ABD’de istihdam piyasasının sıkılığını korumasının güçlendiğini ve açıklanan bilgilerin enflasyon endişelerini beslediğini söyledi.

Enflasyonist baskıların artmasıyla birlikte Fed yetkililerinin şahin tutumunun sertleştiğine işaret eden analistler, hafta boyunca üyelerin yönlendirmelerinin yakından takip edileceğini söylediler.

Analistler, Fed Lideri Powell’ın ay başında yaptığı konuşmada bankanın toplantı tutanaklarına dikkat çektiğini belirterek, bu hafta açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarının piyasalar hakkında değerli ipuçları vermesinin beklendiğini söyledi. gelecek dönemin para politikası adımları.

Öte yandan analistler, hafta boyunca bilgilendirme takviminin yoğun olduğunu hatırlatarak, verilere duyarlılığın yüksek olduğu bu dönemde açıklanacak makroekonomik bilgilerin piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini söylediler.

Bu gelişmeler dolar endeksini destekleyerek üst üste üçüncü hafta yükselişine neden olurken, Brent petrolün varil fiyatı Çin’de ekonominin güçlü kalacağı beklentisiyle yeni haftaya yüzde 0,4 değer kazanarak 83,1 dolardan başladı. .

Bu gelişmelerle birlikte New York borsasında Cuma günü S&P 500 endeksi yüzde 0,28, Nasdaq endeksi yüzde 0,58 değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,39 yükseldi. New York borsasında bugün tatil olması nedeniyle süreç gerçekleşmeyecek.

Avrupa yakasındaki güçlü enflasyon hamlesi bölgedeki risk iştahını azaltırken, İngiltere Merkez Bankası (BoE) yetkilileri enflasyonla mücadelede yıl sonuna kadar çok değerli sonuçlar alacaklarını kaydetti.

Analistler, dünya genelinde artan belirsizliklerin Avrupa için de geçerli olduğunu belirterek, açıklanacak makroekonomik bilgilerde enflasyonun seyrine ilişkin ipuçları aranmaya devam edileceğini belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,10, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,33, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,25 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,37 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni haftaya sınırlı bir yükselişle başladı.

Japonya ve Güney Kore dışındaki Asya borsalarındaki yükseliş eğilimi ön plana çıkarken, artan risk iştahında Çin Halk Bankası’nın (PBoC) mortgage faizlerini yüzde 3,65’te sabit tutması önemli rol oynuyor.

Analistler, PBoC’nin bugünkü adımlarının, para politikasını olabildiğince genişleyici tutarak Çin’deki ekonomik büyümeyi desteklemeyi amaçladığına dikkat çekti.

Öte yandan bölgede Kuzey Kore kaynaklı artan gerilim piyasalardaki yukarı yönlü hareketi aşındırmaya devam ederken, Kuzey Kore’nin Japonya Denizi (Doğu Denizi) tarafına balistik füze denemeleri yaptığı bildirildi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi ve Güney Kore’de Kospi endeksi yatay seyrederken, Çin’in Şangay bileşik endeksi yüzde 1,3 ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 0,65 yükseldi.

Yurt içinde Cuma günü dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi yüzde 0,36’lık artışla günü 5.026,83 puandan kapattı.

Cuma gününü yatay bir seyirle 18.8617’de kapatan dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 18.8650’de işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt dışında Türkiye’de tüketici inanç endeksi, Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirtirken, teknik olarak BİST 100 endeksi 5.100 ve 5.150 seviyelerinin direnç, 5.000 4.900 puan ise ana pozisyonda bulunuyor. kaydedildi.

izmit-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu