Haber

Londra Belediye Başkanı Sadık Khan’dan ateşkes çağrısı

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Belediye Başkanı Sadık Han, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklama yaparak ateşkes çağrısında bulundu. Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yazılı ve görsel açıklama yapan Han, “Uluslararası kamuoyuna katılıyor ve ateşkes çağrısı yapıyorum.”

Khan, ateşkesin insanların öldürülmesini durduracağını ve hayati önem taşıyan yardım malzemelerinin Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayacağını kaydetti. Khan, mesajında ​​şu ifadelere de yer verdi: “İsrail ve Gazze’de halihazırda binlerce masum sivil öldürüldü. İnsani krizin daha da kötüleşmesi beklenirken ben ateşkese davet ediyorum.”

‘İSRAİL DAHİL HİÇBİR MİLLET ULUSLARARASI HUKUKU İHLAL EDEMEZ’

İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğunu ve rehinelerin serbest bırakılması için uluslararası toplumun çabalarını iki katına çıkarması gerektiğine işaret eden Sadık Khan, “Ancak askeri açıdan büyük çaplı bir gerilimin tırmanması insani felaketi daha da derinleştirecektir. Bu da insanların acı çekmesine neden olacaktır. her iki tarafta daha fazla.” İsrail dahil hiçbir ulusun uluslararası hukuku ihlal etme hakkı yoktur” dedi.

Barış için ancak siyasi çözüm olabileceğinin altını çizen Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, “Askeri çatışmaların tırmanması ve devam eden ölüm, acı ve yıkım döngüsü olamaz.”

2016 yılında Britanya Yılın İşçi Partisi’nden Londra Belediye Başkanı seçilen Sadık Han’ın partisi, daha önce Gazze Şeridi’ne ateşkes değil, insani yardımın girebilmesi için ‘insani mola’ çağrıları yapmıştı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu