Ekonomi

MEB’den ‘Liselerde Bilim Uygulamaları Programı’

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin; bilim, teknoloji, etraf, iktisat, eğitim, sanat, hukuk ve siyaset üzere alanlarda akademik maharetlerini geliştirebilmeleri emeliyle konferans, panel, seminer, sempozyum, forum üzere bilimsel toplantılar düzenlemelerine imkan sağlayacak ‘Liselerde Bilim Uygulamaları Programı’nı hayata geçirecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, kelam konusu ‘Liselerde Bilim Uygulamaları Programı’na ait uygulama kılavuzu tüm vilayetlere gönderildi. Kılavuza nazaran program, bu ay sonu prestijiyle pilot olarak Adıyaman, Ankara, Aydın, Bursa, Iğdır, Isparta ve Samsun’daki Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ise tüm vilayetlerdeki okullarda uygulanacak. Programla öğrencilerin, bilim, teknoloji, etraf, iktisat, eğitim, bedeller, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, iktisat, hukuk, siyaset üzere alanlarda; bilimsel düşünme, araştırma ve sunum yapma, rapor hazırlama, kendini tabir etme üzere akademik çalışmalara altyapı oluşturacak marifetlerinin geliştirilmesi ve farkındalık seviyelerinin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda öğrenciler, konferans, panel, seminer, sempozyum, forum üzere çeşitlerde bilimsel toplantılar düzenleyecek ve uygulamalı bilim çalışmaları yapacak. Programa, vilayet yahut ilçe ulusal eğitim müdürlükleri, Anadolu, fen ve toplumsal bilimler liseleri, okul yöneticileri ve öğretmenler ile üniversitelerin ilgili kısımlarında misyonlu akademisyenler iştirak ve katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra üniversitelerle de iş birliği yapılacak. Liselerde öğrenciler kümeler oluşturarak; fen bilimleri, matematik ve teknoloji/sosyal bilimler alanlarında konferans, panel, seminer, sempozyum, forum üzere tiplerde bilimsel toplantılar düzenleyecek. Toplantılar öğrencilerin ilgi ve isteklerine nazaran, ortalarında, ‘Biyomedikal Cihaz Teknolojileri, Büyük Veri ve Veri Madenciliği, Ekolojik Denge, Elektrikli Araçlar, E-Ticaret, Geleceğin Teknolojileri, Genetik ve Biyoteknoloji, Havacılık ve Uzay, Nanoteknoloji, Nesnelerin İnterneti, Organik Tarım’ üzere mevzuların bulunduğu 100’ü aşkın alanda yapılabilecek.

‘YAPARAK ÖĞRENMELERİNE KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ’

Programa ait değerlendirmede bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Öğrencilerimizin hayata hazırlanmaları çok kıymetli. Bu nedenle onları her açıdan desteklemeye çalışıyoruz ve uygulamalı olarak tüm süreçlere dahil ederek, yaparak öğrenmelerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Hazırladığımız bu programla, lise öğrencilerimiz akademik çalışmalar yapabilmeyi, bilimsel toplantılar düzenlemeyi öğrenecekler. Bu toplantılar ve çalışmalar yoluyla hem bilim, teknoloji, etraf, iktisat, eğitim, pahalar, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, iktisat, hukuk ve siyaset üzere alanlarda farkındalıkları artacak hem de bilimsel düşünme, araştırma yapma, rapor hazırlama, kendini söz etme, sunum yapma üzere akademik alanlarda marifetleri gelişecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu