Ekonomi

OpenAI, News Corp içerik erişim anlaşmasını güvence altına aldı

Sam Altman tarafından yönetilen yapay zeka firması OpenAI, News Corp ile bir anlaşma imzalayarak Wall Street Journal ve MarketWatch gibi önde gelen yayınları da içeren medya devinin portföyündeki geniş bir içerik yelpazesine erişim sağladı. Bugün duyurulan bu ortaklık, OpenAI’nin yakın zamanda Financial Times ile yaptığı anlaşma ve geçen hafta sosyal medya platformu Reddit ile yaptığı işbirliği de dahil olmak üzere bir dizi benzer içerik lisans anlaşmasını takip ediyor.

News Corp’un Times’ı da kapsayan yayınlarından içerik satın alınması, OpenAI’nin ChatGPT’sinin yeteneklerini güçlendirecek. İnsan benzeri metin üretme ve kapsamlı belgeleri özetleme becerisiyle tanınan ChatGPT, 2022’deki ilk çıkışından bu yana yapay zeka gelişmelerinin artışında önemli bir oyuncu oldu. Bu anlaşmalarla sağlanan içeriğin chatbot’un performansını daha da geliştirmesi bekleniyor.

Anlaşmanın mali koşulları kamuoyuna açıklanmamış olsa da, Wall Street Journal’ın raporları, anlaşmanın beş yıla yayılan 250 milyon doların üzerinde bir değere sahip olabileceğini gösteriyor. Anlaşma, OpenAI’nin yapay zeka modellerini geliştirmek için veri kaynaklarını geliştiren çeşitli News Corp kuruluşlarından hem güncel hem de arşivlenmiş materyalleri içeriyor.

Bu işbirliği, yapay zeka sistemlerinin sürekli gelişimi ve eğitimi için çok önemli olan veri erişimini genişletmeye devam eden OpenAI için bir başka stratejik hamleyi işaret ediyor. Geniş bir yelpazedeki yüksek kaliteli, çeşitli içeriğe erişim, OpenAI’nin tekliflerinin temel bir özelliği olan yapay zeka tarafından oluşturulan metnin karmaşıklığını ve doğruluğunu geliştirmenin anahtarıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu