Ekonomi

OpenAI’nin geliri 2 milyar dolara ulaştı, gelecekte büyüme bekleniyor

Financial Times’a göre Microsoft (NASDAQ: MSFT tarafından desteklenen yapay zeka girişimi OpenAI, değerli bir finansal kilometre taşını aşarak Aralık ayı itibarıyla 2 milyar dolarlık gelire ulaştı. ChatGPT gibi gelişmiş yapay zeka araçlarıyla tanınan şirket, ticari müşterilerin ilgisinde bir artış gördü ve bu da bu gelir başarısına yol açtı.

Şirketin gelirleri, yıllık gelirinin Aralık ayında 1,6 milyar dolara yükselmesine yardımcı olan ChatGPT iş biriminin güçlü performansıyla desteklendi; Bu, Ekim ortasında bildirilen 1,3 milyar dolara göre önemli bir artışı temsil ediyor. Bu büyüme yörüngesi, OpenAI’ye 2025 yılına kadar mevcut gelirini iki katından fazla artırabileceğini öngörme konusunda güven verdi.

Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve OpenAI bu raporlara ilişkin yorum taleplerine henüz yanıt vermemiş olsa da mevcut bilgiler, yatırımcıların girişimin potansiyelini fark ettiklerini ve San Francisco merkezli şirkete 80 milyar doların üzerinde değer verdiklerini gösteriyor.

OpenAI şefi Sam Altman, mevcut başarısının yanı sıra aktif olarak daha fazla yatırım çekmenin yollarını arıyor. Potansiyel yatırımcılar arasında Altman’ın bir teknoloji girişimi için finansman müzakereleri yürüttüğü Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki taraflar da yer alıyor. Girişim, diğer hedeflerin yanı sıra küresel çip üretim kapasitesini artırmayı ve yapay zeka teknolojilerini güçlendirmek için gereken yetenekleri geliştirmeyi amaçlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu