Ekonomi

QNB Finansbank Türkiye büyüme tahminini düşürdü

QNB Finansbank, tüketim harcamaları, kredi büyümesi ve sıkılaşmayı gerekçe göstererek 2024 Türkiye büyüme tahminini yüzde 4’ten yüzde 3,5’e revize etti.

Bankanın baş ekonomisti Erkin Işık ile ekonomistler Deniz Çiçek ve Kaan Özçelikkale tarafından yayımlanan raporda, kart harcama bilgilerindeki reel değişimin 3 aylık ortalamasının Ekim sonu itibarıyla negatife döndüğü belirtilerek, “Bu sonuç Yılın ilk yarısında büyümeye en büyük katkıyı sağlayan tüketim harcamalarının ikinci yarıda zayıfladığını gösteriyor.” .

Ekonomistler, Ekim sonu itibarıyla 13 haftalık ortalama reel net kredi kullanımının sıfırın altına düştüğünü, bunun da reel kredi genişlemesinin tarihsel eğilime göre daha yavaş olduğuna işaret ettiğini belirtti.

QNB Finansbank ekonomistlerinin raporunda şu değerlendirmelere yer verildi: TCMB’nin faiz artırımı ve likidite ve kredi düzenlemeleriyle gerçekleştirdiği sıkılaştırmanın devam etmesiyle, önümüzdeki dönemde reel kredi kullanımında daha belirgin bir yavaşlama bekliyoruz. Bu durum, bir miktar gecikmeyle birlikte yurt içi talep ve büyüme göstergelerinde zayıflamaya yol açacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu