Teknoloji

Tehlike kapıda! 48.000 yıllık donmuş virüsler yeniden canlandırılabilir

Dünyanın ortalama sıcaklığının sürekli arttığı bilinen bir gerçektir. Bilim insanları, özellikle kutuplarda sıcaklığın hızla artmasından büyük endişe duyuyor.

Dünya’nın ısınmasının insanlar da dahil olmak üzere birçok tür için oluşturduğu tehditlere ek olarak, şimdiye kadar tahmin edilemeyen başka sorunlar da ortaya çıkabilir.

Bilim adamları, donan virüslerin iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle tekrar hayata döneceğini ve çeşitli hastalıkların yayılabileceğini söylüyor.

48.500 yıldır donmuş zombi virüsü uykusundan uyanacak

Bilim adamları, Kuzey Kutbu’nun permafrostu içinde 48.500 yıldır hapsolmuş ‘zombi’ virüslerin yeniden dirilebileceği konusunda uyarıyorlar.

Kuzey Kutbu’ndaki gözle görülür şekilde daha yüksek sıcaklıklar, bölgenin Dünya yüzeyinin altındaki kalıcı donmuş tabaka olan permafrostu şimdiden eritiyor.

Araştırmacılar şimdi, hapsolmuş bakteri ve virüslerin insanlar için ne kadar risk oluşturabileceğini değerlendirmeye çalışıyorlar.

Bilim adamları, bilinmeyen eski bir virüsün yeniden ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan bitki, hayvan veya insan hastalıklarında durumun çok daha vahim olacağı konusunda uyarıda bulunuyor ve tedavisinin kısa sürede bulunamayacağını söylüyorlar.

Gözden kaçırma İklim değişikliğine karşı önlem alınması beklenirken fosil yakıt bağımlılığı artıyor Haberin Detayları

Sibirya’daki permafrostun erimesi, esas olarak ren geyiğindeki şarbon salgınlarıyla ilişkilendirildi, çünkü oradaki harika sıcak yazlar, evcil hayvan mezarlıklarından eski şarbon sporlarının yeniden yüzeye çıkmasına neden oluyordu.

Bilim adamları virüsleri canlandırıyor

Bu son çalışmada, Fransız araştırmacı Jean-Michel Claverie ve ekibi, 27.000 yıllık permafrost örneğinde bulunan dev bir virüs türü (Pithovirus) dahil olmak üzere birkaç eski virüsü donmuş topraktan izole edip diriltebildiklerini bildirdi.

Donmuş virüslerin etkilerini inceleyen bilim insanları, canlanan virüslerin günümüz ilaçları ile kolayca kontrol altına alınabileceğini ve herhangi bir tehlike oluşturmadığını söylüyor. Ancak kontrolden çıkarak canlanan virüsler insanları tehdit edebilir.

Güvenlik için Claverie ve ekibi, hayvanlar veya insanlar yerine tek hücreli amipleri hedef alan tarih öncesi virüsleri canlandırmaya odaklanıyor.

Rusya’daki diğer bilim adamları şu anda doğrudan permafrostta korunan mamut, yünlü gergedan veya tarih öncesi at kalıntılarından elde edilen “paleovirüslere” odaklanıyorlar.

Binlerce yıl önce donmuş virüslerin küresel ısınma nedeniyle yeniden canlanabileceği uyarısında bulunan bilim insanları şu ifadeleri kullandı:

Bu virüslerin dış koşullara (UV ışığı, oksijen, ısı) maruz kaldıktan sonra ne kadar süre bulaşıcı kalacağını ve bu aralıkta uygun bir konakçıyla karşılaşıp onları enfekte etme olasılığının ne kadar olacağını tahmin etmek artık imkansız.

Tek bildiğimiz, küresel ısınma hızla devam ettikçe daha fazla virüsle karşılaşacağımız.

ilginizi çekebilir Antarktika’da Tuz Gölü büyüklüğünde buz kırıldı Haberin Detayları

Araştırmacılar, bu tür olasılıkların filmlerdeki felaket senaryolarına benzediğini ancak küresel ısınma nedeniyle salgın çıkma olasılığının her geçen gün arttığını söylüyor.

Bunun en büyük örneği Rusya, Kanada ve Alaska’ya yayılan ve sanayileşmenin başlangıcından bu yana salınan karbonun üç katını içeren ancak iklim değişikliği nedeniyle erimeye başlayan permafrost (donmuş topraklar).

Birleşmiş Milletler’in bu konuyu araştıran bilim konseyine göre, permafrost alanı 2100 yılına kadar dörtte bir oranında azalacak. Bu, donmuş virüslerin yeniden ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) verilerine göre, iklim değişikliği hız kesmeden devam ederse 2050 yılına kadar 5 milyar insan sıtmadan etkilenebilir. Ancak güçlü ekonomik büyüme ve sosyal gelişme bu sayıyı 2 milyarın altına indirebilir.

100.000 yıl öncesine dayanan bu ölümcül virüsler, uzun yıllardır Kuzey Kutbu’ndaki permafrostta bulundu ve bu topraklar, son buz hadisesinden bu yana ilk kez bugün erimeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu