Ekonomi

Twilio yönetim kurulunu genişletiyor, Sachem Head ortağını ekliyor

Bulut iletişiminin önde gelen oyuncularından Twilio Inc. (NYSE:TWLO), Sachem Head Capital Management ortağı Andy Stafman’ın yönetim kuruluna atandığını duyurdu. Aktivist yatırım şirketlerinin önemli değişiklikler yapması yönündeki baskısıyla karşı karşıya olan şirket, Pazartesi günü yaptığı bu atamayla yönetim kurulunu 10 üyeye çıkardı.

Stafman’ın yönetim kuruluna dahil edilmesi, CEO Khozema Shipchandler ve Yönetim Kurulu Başkanı Jeff Epstein dahil olmak üzere üç Twilio yöneticisinin yeniden seçileceği 2024 yılında Sachem Head’in yönetim kuruluna meydan okuma potansiyelini önlüyor. Son yıllarda Twilio’da aralıklı olarak hisse sahibi olan Sachem Head, geçtiğimiz haftalarda şirketteki pozisyonunu artırdı, ancak hissesinin tam büyüklüğü açıklanmadı.

2008’de kurulan ve 2015’ten bu yana halka açık olan Twilio, geliştiricilerin uygulamalarına telefon görüşmeleri ve metin mesajlaşma gibi iletişim yetenekleri eklemesini sağlayan ürünleriyle tanınıyor. Şirket şu anda 11 milyar dolar değerinde.

Aralarında Legion Partners ve Anson Funds’ın da bulunduğu aktivist yatırımcılar, Twilio’ya veri ve uygulama işlerini elden çıkarması ya da potansiyel olarak şirketi tamamen satması gibi stratejik alternatifleri değerlendirmesi için baskı yapıyor.

Twilio’nun hisse fiyatı Ocak ayından bu yana %14 düşüş yaşadı ve aynı dönemde %11 artış gösteren Nasdaq Endeksi’nin altında bir performans gösterdi. Cuma günü 61,15 dolardan kapanan Twilio’nun hisse senedi, COVID-19 salgını nedeniyle birçok kişinin uzaktan çalıştığı bir dönem olan 2021’in başlarındaki zirvesinden yaklaşık %85 düştü.

Bu yılın başlarında Twilio, Twilio Communications Başkanı olarak görev yapan ve COO ve CFO olarak görev yapan Shipchandler’ı kurucu ortak Jeff Lawson’ın yerine yeni CEO olarak terfi ettirerek bu baskılara yanıt verdi. Şirket ayrıca maliyetleri düşürmek için adımlar attı, yazılım uzmanlığına sahip bağımsız bir direktör atadı ve Mart ayında hisse geri alım programını 2024 yılına kadar 2 milyar dolar daha genişletmeyi taahhüt ederek geçen yıl onaylanan 1 milyar dolarlık hisse geri alımını geliştirdi.

Varlıklarının 3,4 milyar dolarını yöneten Sachem Head’in yazılım sektörüyle ilgili bir geçmişi var. Firma daha önce, daha sonra Thoma Bravo tarafından satın alınan Anaplan Inc. (NYSE:PLAN) yönetim kuruluna direktörler aday göstermiş ve Autodesk Inc. (NASDAQ:ADSK) şirketinde, biri portföy yöneticisi Scott Ferguson için olmak üzere, yönetim kurulundaki bir anlaşmazlığı önlemek için üç yönetim kurulu koltuğu sağlamıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu