Teknoloji

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler Buraya! Ücretsiz Yazılım Öğrenebileceğiniz 23 Site

Yazılım, birbirinden farklı komutlar yapması emeli ile tasarlanan elektronik aygıtların birbirleri ile ahenk içerisinde olmasını, haberleşmelerini sağlayan bunun yanı sırada kullanımlarını geliştirmesini sağlayan komutlar dizesidir. Bir yazılımda kullanıcı için gereken en önemli temel özellikleri şöyle sıralayabiliriz: doğruluk, kolay kullanım, kolaylık, dayanıklılık, uyumluluk. Pekala ya bir yazılımda yazılımcı için olması gereken en önemli temel özellikler nelerdir, genişletilebilme, modülerlik, denetim edilebilirlik, parçalanabilirlik, anlaşılabilirlik, müdafaa.

1. BitDegree

Dilerseniz programlama dilerseniz de oyun geliştiriciliği üzere pek çok alanda fiyatsız bir biçimde kod yazmayı öğrenebilirsiniz. BitDegree’de klasikleşmiş yazılım öğrenme kurslarının yanı sıra oyunlaştırılmış derslerde mevcuttur.  BitDegree şu mevzularda yazılım dersi vermektedir; HTML, CSS, PHP, JavaScript, SQL, JQuery.

İnternet sitesi için tıklayınız.

2. Coursera

Coursera, dilediğiniz üzere seçebileceğiniz kod yazma dersleri, rehberler ve kaynaklar ile sizleri bekliyor. Coursera  ünlü ve başarılı üniversitelerin profesörleri ile anlaşarak dersleri hazırlamış ve kullanıcılarına sunmuştur. İnternet sitesinde yer alan tüm dersler fiyatsızdır. Lakin sertifika almak istiyorsanız belirlenmiş fiyatı ödemeniz gerekmektedir. Coursera şu mevzular ile ilgili yazılım dersi vermektedir; Python, Java, HTML ve CSS, IoT programlama, C lisanı, yazılımcılığa giriş.

İnternet sitesi için tıklayınız.

3. Code Academy

Ücretsiz bir formda kod öğrenmek isteyenler ortasında birinci tercih edilen sitelerden birisi olan Code Academy’de yazılımcılığa giriş derslerinden başlayan eğitim birbirinden farklı dilleri kullanıcıya sunuyor. Code Academy hiç kod yazmamış birini dahi 300 saatlik ücretsiz bir ders ile profesyonel hale getirebilmektedir. Code Academy’de sunulan yazılım lisanları şu formdadır; HTML, JavaScript, CSS, jQuery, PHP, Python, Ruby.

İnternet sitesi için tıklayınız.

4. edX

Farklı kategorilere ayrılan sitede sırf yazılım ile ilgili değil pek çok farklı alanla ilgili bilgileri kullanıcısına sunuyor. Yazılım öğrenmek için ‘Bilgisayar Programlama Kursları’ kısmına tıklayarak kendinize uygun olan eğitimi seçebilirsiniz. edX isimli internet sitesinde şu lisanları ve yetenekleri öğrenebilirsiniz;  HTML ve CSS, Java, jQuery C++, C#, Python, SQL, Taşınabilir uygulama geliştirme.

İnternet sitesi için tıklayınız.

5. Khan Academy

Yazılım ile ilgili çeşitli kaynaklara ve yeteneklere ulaşmanızı sağlayan Khan Academy büyük bir online öğrenme platformudur. Temel yazılım bilgilerinden başlayarak her düzeyden dersler ve rehberlere ulaşmak mümkündür. Khan Academy’de öğrenebileceğiniz yazılım lisanları şunlardır; HTML, CSS, JavaScript, Veritabanları.

İnternet sitesi için tıklayınız.

6. Codewars

Codewars istediğiniz yazılım lisanını öğrenmek için sizden kimi vazifeleri yerine getirmenizi istiyor. Bu misyonların hedefi öğrenmek istediğiniz yazılım lisanındaki hünerlerinizi güzelleştirmek ya da en baştan öğrenmenizi sağlamaktır. Git gide zorlaşan vazifeler sayesinde sorun çözmede farklı yollar öğreniyorsunuz. Codewars’da öğrenebileceğiniz yazılım lisanları şunlardır; Java, JavaScript, C#, Ruby, Python, SQL.

İnternet sitesi için tıklayınız.

7. Code.org

Eğitim sürecinin size bağlı olarak düzenlendiği Code.org isimli internet sitesinde dilerseniz saatlik dilerseniz da daha disiplinli bir yaklaşım ile rehberlerinizi seçebilirsiniz. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

8. NodeSchool

Globelde etkin web varlığına sahip olan NodeSchool’da online kodlama eğitimlerine katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

İnternet sitesi için tıklayınız.

9. Dash General Assembly

Web geliştirme ile ilgili temel seviyede bilgileri öğrenebileceğiniz siteler ortasında yer alan Dash General Assembly, HTML5, CSS3 ve JavaScript lisanları ile ilgili bilgileri öğrenerek bir arada kullanmanızı sağlar. Site sizlere küçük projeler oluşturmanızı sağlayarak neler yapabileceğinizi gösteriyor. Bu küçük projelerin akabinde yapmış olduğunuz siteyi görmenizi sağlıyor. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

10. Free Code Camp

Gerçek bağlantılar kurmak ve sırf yazılım öğrenmek istiyorsanız aradığınızı site Free Code Camp olabilir. Yazılım öğrenmek için çeşitli vazifeleri tamamlıyor ve akabinde bu misyonlar ile ilgili uygulama yapabiliyorsunuz. Free Code Camp’da öğrenebileceğiniz yazılım lisanları ve mevzuları şunlardır; HTML5, CSS3, JavaScript, Node.js, React.js, D3.js, Veritabanları, Git ve Github.

İnternet sitesi için tıklayınız.

11. Code Conquest

Temel seviyede kod yazma dersleri alabileceğiniz Code Conquest, yazılımcılığın ne olduğunu öğrenmekle başlatıyor akabinde öğrendiklerinizi uygulamada kullanmanıza yardımcı oluyor. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

12. MIT Open Courseware

MIT’in lisans ve yüksek lisans kod yazma derslerine dahil olabilirsiniz. Farklı alanlarda dersleri bünyesinde barındıran bu sitede bilgisayar bilimi ile ilgili eğitimler alabilir böylelikle yazılım öğrenebilirsiniz. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

13. The Odin Project

İnternette yer alan bütün kaynakları kullanarak sizlerin rahat bir biçimde proje oluşturmanızı destekleyen The Odin Project internet sitesinde şu mevzular da ve lisanlarda eğitim alabilirsiniz; HTML ,CSS, Git, JavaScript, Ruby ve Ruby on Rails, Bilgi tabanları

İnternet sitesi için tıklayınız.

14. W3Schools

İlk olarak öğrenmek istediğiniz lisanı seçmeli akabinde ise seçtiğiniz lisana giriş yapın. Akabinde sitenin size açmış olduğu sayfadan gelen örnekleri incelemeye başlayarak kendinizi geliştirebilirsiniz. W3Schools HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP, Python, Java, C++ ve C# üzere pek çok lisanı bünyesinde barındırmaktadır.

İnternet sitesi için tıklayınız.

15. Hackr.io

Hackr.io internet sitesinde pek çok lisan mevcuttur. Dilediğiniz lisanı seçerek dilerseniz fiyatlı dilerseniz de fiyatsız olan eğitimlere katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Python, JavaScript ve Java, Android Geliştirme, C ve C++, PHP, Data Yapıları ve Algoritmalar üzere pek çok alanda içerik bulabilirsiniz. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

16. Bento.io

Sahip olduğu denetim paneli ile bilgi edinmek istediğiniz tüm mevzularla ilgili uygulamalar kullanıcılarına sunar. Kullanıcılarına tüm bahisleri ve uygulamaları gösterir. Böylelikle sıradaki hususun ne olduğunu bilerek kendinizi hazır hissettiğinizde giriş yapabilirsiniz.  Bento.io’nun sunduğu mevcut mevzular şunlardır; HTML, CSS, JavaScript, Git, Python, SQL Shell, Flask, Heroku

İnternet sitesi için tıklayınız.

17. Code Avengers

Code Avengers, yazılım öğrenmeyi etkileşimli ve eğlenceli hale getirmeyi amaç edinmiş bir sitedir. Oyunlar, web siteleri ve uygulamalar için kod yazma eğitimi içermektedir. Code Avengers ile şu yetenekleri ve lisanları öğrenebilirsiniz; HTML ve CSS, Python, JavaScript, jQuery, Web Geliştirme.

İnternet sitesi için tıklayınız.

18. Solo Learn

Dilerseniz web sitesinde dilerseniz de uygulamasına erişim sağlayarak programlama lisanlarını fiyatsız bir formda öğrenebilirsiniz. Solo Learn’de erişim sağlayabileceğiniz birtakım kurslar şunlardır; Ruby, jQuery, Swift 4 temelleri, HMTL, CSS, PHP, SQL, C / C# / C++, JavaScript, Python.

İnternet sitesi için tıklayınız.

19. Edabit

Programlamanın daha uygun bir biçimde anlaşılmasını sağlamak için hayatta neye benzediğini gösteren Edabit, Java, JavaScript, PHP, Python, C #, C ++, Ruby, Swift üzere mevzuları kapsamaktadır. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

20. Digital Ocean

Kodlama, iş geliştirme üzere pek çok mevzuyu kapsayan digital ocean isimli internet sitesinden faydalanarak fiyatsız bir biçimde kodlama öğrenebilirsiniz. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

21. The Code Player

The Code Player, isimli internet sitesi kodlamaya dair tüm bilgileri görüntü dayanağıyla ilerlemenizi sağlayacaktır.

İnternet sitesi için tıklayınız.

22. Launch School Open Book Shelf

Yazılım mühendisliği öğretim programını desteklemek emeliyle yazılan kitaplara fiyatsız bir formda ulaşarak, lisanların kıymetli özelliklerini öğrenebilirsiniz. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

23. HTML Dog

Başlangıç, orta ve ileri düzeyde HTML eğitimlerini kullanıcılarına sunan HTML5 Dog internet sitesinde CSS eğitimlerine de yer verilmiştir. 

İnternet sitesi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu