Haber

Yeni Akit yazarı: HDP’yi yok sayarak bir yere varamayız

Yeni Akit müellifi Abdullah Şanlıdağ, İstiklal Caddesi’nde yaşanan saldırı sonrası hedefe konulan HDP’yle ilgili bir yazı yazdı. Şanlıdağ, ““HDP’nin siyasi yapısını, kimliğini, PKK’ya olan aidiyetini eleştirebiliriz. Lakin HDP bu ülkenin bir gerçeği ve üçüncü büyük partisidir. Arkasında güçlü bir halk desteği olan bir hareketi yok sayarak, ötekileştirerek, partisini kapatarak bir yere varamayız” dedi.

Sona eren çözüm sürecine ilişkin görüşlerini belirten Şanlıdağ, yerel seçimler sonrası belediyelere atanan kayyımları da eleştirdi: “Demokrasi yoluyla terörün tabanını daraltıp, hiç olmazsa o tabanı siyasi yere çekebiliriz. HDP’nin siyasi yapısını, kimliğini, PKK’ya olan aidiyetini eleştirebiliriz. Lakin HDP bu ülkenin bir gerçeği ve üçüncü büyük partisidir. Ardında güçlü bir halk dayanağı olan bir hareketi yok sayarak, ötekileştirerek, partisini kapatarak bir yere varamayız. Yerelde başkanlık yapan idarecilerin yerine kayyum atamak da yanlışsız bir adım değildi. Gerçekten Ak Parti’nin başörtüsü için Anayasa teklifi gündemiyle HDP’yi ziyaret etmesi, haklı olarak eleştirildi. Birebir formda eski HDP Eş Lideri Demirtaş’ın, özel jet ile sabaha karşı Diyarbakır’a getirilmesi de siyasi hesap bağlamında değerlendirildi.

HDP ve Kürt seçmenin, Kürt siyasetinin önünde bir dağ üzere duran “terörle iltisak” meselesini artık görmeleri gerekiyor. Kürt siyasetini terörden arındırmadıkça inandırıcı olamazsınız. Yani sizler kendinizi PKK›dan ve aksiyonlarından ayrıştırırsanız, iktidar ve muhalefet de sizleri PKK ile eş pahada görmezler. Lakin yanlış politikalarınız yüzünden Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı, adeta bir cüzzamlıdan kaçarcasına HDP’den kaçıyorsa, yanlışın birden fazla sizdedir. Terör saldırısının çabucak ardından HDP Eş Lideri Pervin Buldan’ın, “Türkiye toplumuna korku salarak siyaseti dizayn etme çabalarına yabancı değiliz” açıklaması ve PKK’yı aklamaya çalışması, neyle ve nasıl izah edilir?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu