Haber

Yeşil pasaport ‘EYT ile ayarlanıyor’

Yeşil pasaport sahibi özel şirket yöneticileri ve çalışanları, EYT’den emekli olup yeniden çalışmaya başlamaları halinde pasaport haklarını kaybetmeyecekler. Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili yazısında, ihracat fiyatı belli bir sınırın üzerinde olan şirketlerin sahiplerine, ortaklarına, yetkili ve çalışanlarına özel damgalı (yeşil) pasaport verildiği, EYT maddesinden yararlanan şirket de bu açıdan incelenmektedir.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine göre, EYT kanunu kapsamında emekli olan kişiler, ihracatçı firmanın sahibi veya ortağı olmadıkları ve yeşil pasaportlarını ‘firma çalışanı’ olarak aldıkları takdirde pasaport haklarını kaybedeceklerini, emekli olmak için işten ayrılırlarsa. Ancak, şirketlerin özel damgalı pasaport kontenjanından yararlanan kişiler, işten çıkarılmalarını takip eden üç iş günü içinde aynı şirkette çalışmaya başladıklarını ispat etmeleri halinde pasaportlarını iade etmelerine gerek kalmayacak ve pasaportlar kullanıma açık kalacaktır. .

Ancak emeklilik fırsatından yararlanılabilmesi için yeşil pasaport sahibi şirket yetkililerinin SGK kayıtlarında çıkış bilgilerinin yer alması gerekmektedir. Pasaport sahipliğinin devamının doğrulanması, takibinin sağlanması, bildirim süresinin istismar edilerek pasaportların haksız kullanımının önlenmesi amacıyla bu durumdaki çalışana ilişkin bildirim yükümlülüğü değerlendirilecektir.

Bakanlık, pasaport iade yükümlülükleri sona ermeden aynı işletmede yeşil pasaport alma kurallarına kavuşan çalışanın kısa süre içerisinde pasaportunu haksız yere kullanamayacağına dikkat çekti. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu