Teknoloji

YouTube’da “Cam Video” Çağı: 1080p Premium

Yıllardır video piyasasını tekelinde tutan YouTube, zaman zaman platforma yeni özellikler eklemektedir. TikTok’ta başlayan video akışını Shorts adı altında uygulamaya ekleyen YouTube, Premium özelliği ile kullanıcılara reklamsız bir platform sundu. Reklamların yanı sıra ekran kapalıyken oynatma ve YouTube Music kullanma özellikleriyle de büyük beğeni toplayan YouTube Premium, abonelerine daha net görüntüler sunacak.

YouTube, Premium abonelerine 1080p Premium ile daha net görüntüler izlettirecek.

Türkiye’de aylık 29,99 TL’den başlayan abonelik fiyatlarıyla kullanıcılara sunulan YouTube Premium, şirket tarafından güncellenmeye devam ediyor. Özellikle izleme deneyimini artırmak isteyen YouTube, iOS’ta yeni bir özelliği kullanıma sundu. iOS kullanıcıları için YouTube Premium aboneleri, videoları 1080p Premium çözünürlükte çekebilecek ve daha net görüntüler izleyebilecek.

Şubat ayında denendi.

Nisan ayı itibarıyla iOS’ta kullanıma sunulan özellik, iki ay önce iOS’ta tekrar denendi. 1080p, videoyu oluşturan piksel sayısını ifade etse de görüntüyü netleştirecek birkaç faktörü de içinde barındırır. Nitekim renk ve bit hızı bu faktörlerin en önemlileridir. Bu doğrultuda YouTube’un 1080p Premium özelliği ile görüntülerin bit hızına ve renklerine otomatik olarak müdahale ederek daha popüler bir görüntü yakaladığı söyleniyor. Özellikle bit tarafındaki değişim yüzde 50 ile ifade ediliyor.

Cihazlar arasında uyumluluk olacaktır.

1080p Premium’a ek olarak iOS cihazlara eklenen yeni özellik, cihazlar arasında senkronizasyon sağlıyor. Örneğin telefonda izlediğiniz görüntü, bilgisayara geçiş yaptığınızda size kendisini hatırlatır ve kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar. Bilgisayardan telefona geçerken de aynı şey oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu