Ekonomi

Kazanç çağrısı: Plexus Corp., zayıf talebi stratejik eylemlerle yönetiyor

Plexus Corp. (PLXS), 2024 mali yılı ilk çeyrek kazançlarında hem zorluklarla hem de başarılarla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Şirket, %4,6 GAAP işletme marjı ve 1,04 $ GAAP EPS ile 983 milyon $ gelir elde etti. CEO Todd Kelsey, değerli pazar kazanımları ve sürdürülebilir uygulamalardaki ilerleme dahil olmak üzere çeyreğin güçlü yönlerini özetledi, ancak Sağlık/Yaşam Bilimleri ve bazı endüstriyel alt bölümlerde talebin yumuşadığını da kabul etti. İleriye dönük olarak Plexus, ikinci mali çeyrek için gelirin 930 milyon dolar ortası ila 970 milyon dolar aralığında olacağını ve işletme marjının da %4,0 ila %4,4 aralığında olacağını tahmin ediyor. Maliyetleri gelecekteki büyüme hedefleriyle uyumlu hale getirmek için stratejik yeniden yapılandırma girişimleri devam ediyor ve 2025 mali yılına kadar yıllık 5 milyar dolar gelir ve %5,5 GAAP işletme marjı hedefleniyor.

Temel Çıkarımlar

 • Plexus Corp., 2024 mali yılının ilk çeyreği için 983 milyon dolar gelir ve GAAP hisse başına kazancının 1,04 dolar olduğunu bildirdi.
 • Şirket, 2. çeyrek mali gelirinin 930 milyon dolar ile 970 milyon dolar arasında olmasını ve işletme marjlarının da %4,0 ile %4,4 arasında olmasını bekliyor.
 • Plexus, zorluklara rağmen pazar segmentlerinde güçlü kazanımlar elde etti ve sürdürülebilir iş uygulamalarını geliştiriyor.
 • Sağlık/Yaşam Bilimleri ve bazı sanayi alt dallarında talebin zayıf olması gelirlerin azalmasına ve verimsizliğe yol açtı.
 • Plexus, maliyet yapılarını uyumlu hale getirmek ve kendisini büyüme için konumlandırmak üzere yeniden yapılanıyor ve 2025 mali yılına kadar yıllık 5 milyar dolar gelir hedefliyor.

Şirket Görünümü

 • Plexus, SemiCap talebi ve yeşil enerji piyasalarının etkisiyle 2024 mali yılında endüstriyel pazar segmentinde orta tek haneli gelir artışını hedefliyor.
 • Şirket, Havacılık, Uzay ve Savunma alanında 2023 mali yılındaki büyümeyi aşan yüksek düzeyde bir gelir artışı bekliyor.
 • Toplamı 4 milyar doları aşan, giderek büyüyen bir üretim fırsatları hunisi rapor ediliyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Sağlık/Yaşam Bilimleri bölümü, ilk çeyrekte %15 ardışık gelir düşüşü yaşadı.
 • Sağlık/Yaşam Bilimleri segmentindeki zayıf talep ve stok düzeltmelerinin yakın vadede devam etmesi bekleniyor.
 • Sanayi segmenti gelirlerinin ikinci çeyrekte düşük tek haneli rakamlarda düşeceği tahmin ediliyor.
 • İlk çeyrekte 32 milyon dolarlık negatif serbest nakit akışı bildirildi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Havacılık ve Savunma bölümü, mali yılın ilk çeyreğinde %6’lık sıralı gelir artışı kaydetti.
 • Plexus, 2024 mali yılında Havacılık ve Savunma bölümünde güçlü bir büyüme bekliyor.
 • İlk çeyrekte özellikle Amerika ve EMEA bölgelerinde güçlü üretim artışları elde edildi.
 • Şirketin fırsatlar için rekabet ederken üçte iki gibi yüksek bir kazanma oranı var.

kaçırıldı

 • Mali yılın ilk çeyreğindeki %4’lük gelir artışı, yüksek tek haneli artış beklentilerinin altında kaldı.
 • Mali yılın ikinci çeyreğine ilişkin varsayımlar, özellikle alt segmentte müşterilerin stoklarının tükenmesi nedeniyle hafiflemeye işaret ediyor.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Plexus, ölçeklenebilirliği optimize etmek ve verimlilik yaratmak için tesisleri kapatıyor ve operasyonları birleştiriyor.
 • Şirket görünümünde muhafazakar olsa da önümüzdeki çeyreklerde sıralı büyüme ve 2024 mali yılının ikinci yarısında marj artışı bekliyor.
 • Xiamen tesisine yapılan sevkiyatla ilgili yakın zamanda yaşanan bir sorun, 2. çeyrek mali operasyonlarını etkilemeden çözüldü.

Plexus Corp. Stratejik odağını uyumlu hale getirerek ve maliyet tasarrufu önlemlerini uygulayarak, kendisini gelecekteki büyüme için konumlandırırken pazar zorluklarıyla mücadele ediyor. Şirketin belirli segmentlerde toparlanma ve uzun vadeli mali hedeflerine ulaşma becerisine olan güveni, mevcut zorluklara rağmen güçlü olmaya devam ediyor.

InvestingPro İçgörüleri

Plexus Corp. Şirketin (PLXS) en son kazanç raporunu takiben, InvestingPro bilgileri ve ipuçları kullanılarak yapılan daha derin bir analiz, yatırımcılara şirketin mali durumu ve hisse senedi performansı hakkında daha ayrıntılı bir anlayış sağlayabilir.

InvestingPro Information, Plexus Corp. Bu, şirketin şu anda 20,24 F/K oranıyla işlem gördüğünü gösteriyor; bu oran, yakın vadeli faiz büyümesine kıyasla yüksek. Bu, şirketin hisselerinin kısa vadeli faiz büyümesine göre yüksek bir F/K oranında işlem gördüğünü ve yatırımcıların şirketin çıkarları için prim ödediğini belirten InvestingPro İpucu ile tutarlıdır.

Şirketin hisseleri geçtiğimiz ay düşüş yaşadı ve 1 Aylık Fiyat Toplam Getirisi -%13,71 oldu. Bu, hisse senedinin geçtiğimiz aydaki düşük performansını vurgulayan bir başka InvestingPro İpucu ile de uyumludur.

Plexus Corp. bu zorluklara rağmen son on iki ayda %9,31 Brüt Kar Marjı ve %5,04 Faaliyet Geliri Marjı ile karlı bir performans sergiledi. Analistler şirketin bu yıl da kârlı kalacağını öngörüyor; bu da Plexus’un uzun vadeli sürdürülebilirliğine bakan yatırımcılar için önemli bir husus.

Daha fazla bilgi arayan yatırımcılar için daha fazla InvestingPro İpuçları abonelik yoluyla edinilebilir. Şu anda InvestingPro aboneliklerinde %50’ye varan indirim sunan özel bir Yeni Yıl indirimi var. Yatırımcılar fırsatları daha da artıracak SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın veya SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirim elde edebilirler. Bu ipuçları, Plexus Corp.’un mali ölçümleri ve hisse senedi performansı için değerli bir bağlam sağlayarak yatırımcıların daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olur.

Yatırımcılar bu InvestingPro Insights’ı dikkate alarak Plexus Corp.’un pazardaki konumunu ve şirket iddialı gelir ve marj hedeflerine ulaşmaya çalışırken gelecekteki beklentilerini daha iyi ölçebilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu