Haber

Sudan’daki Hava Saldırısında 43 Kişi Hayatını Kaybetti

Sudan Tabipler Birliği, ordu ile Çevik Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında devam eden çatışmalar sırasında başkent Hartum’un güneyinde bir pazar yerini hedef alan hava saldırısında 43 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sendikadan yapılan açıklamada, “Hartum’un güneyindeki Mayo İlçesi’nde bu sabah şiddetli ve kanlı çatışmalar yaşandı, onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu.” beyanı yer aldı.

Açıklamada, mahalledeki Goro pazarına düzenlenen hava saldırısı sonucu 43 kişinin hayatını kaybettiği, en az 55 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Güney Hartum Acil Servisi, tüm sağlık personelini ve kan bağışçılarını, yaralıların tedavi edildiği bölgedeki Basair Hastanesi’ne acilen gelmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Çatışan iki taraf birbirini suçluyor

Sudan ordusundan yapılan açıklamada, “Bugün (HDK’yı kastederek) isyancı milis medyası, her zamanki gibi, Silahlı Kuvvetlerin Mayo Bölgesi’nde sivilleri hedef alan bir saldırı gerçekleştirdiği yönünde yanıltıcı ve asılsız iddialar ortaya attı. Silahlı Kuvvetler, şunları kaydetti: bunu bilen kendi halklarına ateş açamazlar.” doğrulamaktadır.” denildi.

HDK’nın sınır dışından getirilen paralı askerlerle savaştığı belirtilen açıklamada, “Silahlı Kuvvetler, profesyonel bir ordu olarak, uluslararası insancıl hukuka tam olarak bağlı kalmakta, saldırılarını meşru askeri hedef olarak isyancıların nokta ve üslerine yönlendirmektedir. Masum vatandaşlarımızdan ve sivillerimizden uzak.” beyanı yer aldı.

HDK, “Ordu, Pazar sabahı Hartum’un güneyindeki Mayo İlçesi sakinlerine hava saldırısı düzenledi.” Bir açıklama yaptı.

6 Eylül’de Sudan Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Komutanı General Abdulfettah el-Burhan, HDK’nın feshedilmesine karar verdi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket etmesi nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu istiyordu.

HDK’nin yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan savaş sözü ve gerilim, 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler.

Hartum ve çevresinde özellikle batı kentlerinde devam eden şiddetli çatışmalarda 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4,3 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu