Ekonomi

Türkiye’den Gürcistan’a günübirlik gezilere büyük ilgi

Türkiye’den Gürcistan’a günübirlik gezilere yoğun ilgi

Gezilere katılanlar, Türkiye’den daha uygun fiyatlara telefon almak için mücadele ediyor.

ARTVİN Türkiye’nin komşu ülkesi Gürcistan’a günübirlik turlar büyük ilgi görüyor. Artvin, Rize ve Trabzon başta olmak üzere birçok şehirden tur firmaları Batum’a günübirlik geziler düzenlemektedir. Gezilere katılanlar, Türkiye’den daha uygun fiyatlara telefon alabilmek için mücadele ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile kolay geçiş imkanı bulunan ve 150 liralık yurt dışı çıkış ücreti olan Gürcistan’a pasaport ve vizeye gerek olmadan Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısı olan Sarp Sınır Kapısı’nda vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. ve Orta Asya. Artvin’in Kemalpaşa ilçesindeki Sarp sınır kapısından yürüyen vatandaşlar kimlik kontrollerinin ardından Batum’a giriyor. Döviz bürolarında Türk lirasını Gürcistan’ın para birimi Lari’ye çevirerek alışveriş ve yeme-içme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Artvin, Rize ve Trabzon başta olmak üzere birçok şehirden tur firmaları Batum’a günübirlik geziler düzenlemektedir. Birçok tarihi ve kültürel yeri gezdikten sonra Batum’a gelen ziyaretçilerin en uğrak noktalarından biri de Ali ve Nino’nun heykeli. Heykel bir türlü kavuşamayan iki genci temsil ediyor. Gezi turlarına katılan Yavuz Çetin, “Batum zaten görmek istediğim bir yerdi ve nüfus cüzdanınızla direk girebildiğiniz için bizim ülkemizden bir yer gibi geldi. Bir tur vardı. Biz de katıldık. Tur. Doğal şartlar şartlar olarak Rize, Trabzon ve Artvin’den sonra düzlük var ki bu biraz güzel yani. Açıkçası Türkiye’de böyle bir yer olmasını çok isterim” dedi.

Şeyma Yazıcı, “Buradaki kiliseleri gezdik. Ali Nino heykelinin Karadeniz’e benzer bir kıyısı var. Sevilay Tantoğlu, “Kemalpaşa’dan geldim. Yaklaşık 4 kilometre uzaktayız. Yani geliyoruz, bazen takdir ediyoruz. Yaklaşık 4 yıldır burada değildim. 4 sene sonra geldim epey değişmiş burası bayağı gelişmiş. Gelecektim, yani haftada bir geliyordum”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu